"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

VALİMİZ İLE BİR SOLUKTA ADANA ADANA, ADANA’DAN BÜYÜKTÜR.

 

Adana'nın etkisi, daima Adana'dan büyük olmuştur.

Adana'nın İster idari, adli, sosyal ve ekonomik alanlardaki etkisi daima Adana'dan büyük olmuştur.

Gerçekte bir Adana Valisi'nin etkisi, sadece coğrafya olarak sınırları belirlenmiş bir Adana değildir; bu coğrafyanın çok daha üzerindedir. Bölgesel bir başkent olarak Adana, çevresini besleyen ve çevresinden beslenen bir şehir konumunda olmuştur.

Adana için alınmış bir karar, çakılmış bir çivi sadece Adana'yı değil, Çukurova merkezli Akdeniz bölgesini yakından ilgilendirmiştir.

Adana, Kıbrıs'tan Anadolu'ya giriş, kapısıdır.

Adana, Mezopotamya ve Ortadoğu coğrafyasının Doğu Akdeniz'de kesiştiği noktadır.

Kaba ve bilinen bir deyimle, Kıbrıs, Mezopotamya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da bir kelebek kanatlarını çırpsa etkisi önce Adana'da hissedilir.

Bu açıdan Adana'yı yönetmek, "Adana'yı Yönetmek"ten çok öte bir anlam taşımaktadır.

Bu gün Adana'yı yönetenler, sadece, durağan bir ekonomi, çizgileri ve adetleri belirli bir demografik nüfus ve sadece dünya gelişmeleri paralelinde gelişen ve ilerleyen bir kenti yönetmemektedirler;

Bu kent, sürekli hareket eden; anlayış ve yaşam biçimleri değişen nüfus yapılarıyla, en küçük bir olaydan dahi etkilenen ekonomik trendleri, yerleşik ve değişken sosyal yaşamın bir arada barındığı insan toplulukları ile bir arı kovanını andıran bir hareketlilik içindedir.

Bu açıdan bu şehre vali olmak, hem ceza hem de ödüldür.

Valiler de Adana için bazen ceza bazen de ödüldür.

 

VALİLER YAPMADIKLARI İLE HALKIN ÖNÜNDEDİR...

 

Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş'a Beş Ocak Gazetesi olarak ziyarete gittik. Bu konuda arkadaşlarım (23 Ocak Pazartesi) haber yaptılar. Ben olayı farklı bir pencereden ele almak istiyorum.

 

Yaşımın yettiği kadar Adana'da görev yapmış valilerimizin çoğuyla tanışma onuruna ulaştım.

Kişilik olarak, saygın olan bu valiler şu ya da bu şekilde Adana'ya katkı yapmışlardır. Şimdi bunların muhasebesini yapacak değilim.

Halkın "Hiçbir şey yapmadı" diye düşündüğü valilerin dahi bu şehre hizmetleri çok yoğun olmuştur.

Özellikle valiler, yaptıklarıyla değil, yapmadıklarıyla halkın önündedirler.

Kendisini saygıyla anıyorum Valimiz Sayın İlhan Atış ile sohbetimizde bir gün bana şunu sormuştu: "Sence Adana'ya en büyük hizmeti hangi vali yapmıştır?"

Çok zor bir soruydu, çünkü her valimizin bu şehre bilelim veya bilmeyelim çok büyük katkıları olmuştur. Bu şehir kendiliğinden bu hale gelmemiştir. Ben gerekli açıklamayı yaptıktan sonra: Kavalalı İbrahim Paşa" dedim?

"Neden?" diye sormuştu hayretle.

"Çünkü İbrahim Paşa ilk kez özelde Adana, genelde Çukurova insanının üretim potansiyelini ortaya çıkarmış bir validir. Kendisi vali olarak halkın önünü açmış, önderlik etmiş, örneğin Seyhan ile Ceyhan Nehirlerini kanallarla birleştiren ve Çukurova'yı sulanır hale getiren vali olarak tarihe geçmiştir. Toprağın sulanma sorununu devlet imkânlarıyla çözen İbrahim Paşa, Çukurova'da üretimin çoban ateşini yakmıştır..."

*

Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş, (hepsi kurt gibi olan) arkadaşlarımın sorularını yanıtlarken, Adana'ya hâkim olmuş, Adana'nın ve bu bölgenin özelliklerini iyi anlamış, kavramış ve zihninde çözümleri bulmuş bir vali gördüm.

Yönetiminin o kesin otoritesi altında, akıllı ve sade olarak bölge halkının refahı ve mutluluğunu hedeflemiş bir devlet adamı profili gördüm.

Sorulara, genel - geçer ifadelerle değil, ne cevap verdiğini bilerek karşılık veriyordu.

*

ADANA'NIN UFKU AÇIK...

Okuyucularıma bir hatırlatma yapmak istiyorum: Adana Ansiklopedisi hazırladım. Bunun için Adana'nın yaklaşık beş yüz köyünü (kırk tanesi dışında) gezdim, gördüm, fotoğrafladım. Adana için ortaya bir proje atıldığı zaman, halk nezdinde ve Adana koşullarında karşılık bulup bulmayacağına dair şüphesiz ki bir fikrim oluşmaktadır.

Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş'ın söz ettiği projeler, sadece bu günün değil, gelecekte de Adana'nın önünü açacak kalıcı değerlerdir.

Bu projelerden uzun uzun söz etmeyeceğim: Kürkçüler'den, Yumurtalığa; oradan Aladağ'a ve Karataş'a kadar...

Adana'nın ufku açık...

Çünkü gördüm ki, bu projeler sadece söyleme aşamasında değil, uygulama aşamasına geçmiş...

*

ÖLÜSÜYLE YAN YANA YAŞAYANLARIN YURDU...

Adana'da öyle köyler vardır ki, mezarlar yerleşim yerleriyle yan yanadır. Feke'nin, Saimbeyli'nin köylerine gidin; Mansurlu'ya doğru yol alın... Yaşayanlar, kendi ölüleriyle yan yanadır. Bir yanda mezarlığın yalnızlığı, diğer yanda köylülerin yalnızlığını yan yana görürsünüz. Ölüler ile canlılar kucak kucağa yaşar.

Bazı köylerde ölüler, yaşayanlardan fazladır.

Yine de canım Adana Köylüsü, bu yaşam biçimini bir ceza veya kötülük değil, Allah'tan bir lütuf olarak algılar.

Bunun yanı sıra, Kuzeyde Karayusuflu, Döşekevi, Topallar, Saıkonak ve Körüklü Köyleri'nin cennetten bir köşe olduğunu valimize anlattım.

Adana gerçekten Allah'tan insanlığa bir lütuftur.

Seyhan ve Ceyhan Nehirleri Adana'yı üçe bölmüştür. Kıyılarda birbirine sesini duyuranların bir araya gelmesi için 60 - 70 km yol gitmeleri gerekir. Valimiz bu konu ile ilgilendi gereken notları aldı.

Bu arada Adana'yı birlikte dolaşma sözü de almış olduk.

 

EVLATLARIMIN ACISI HALA YÜREĞİMDE...

 

Ülkemiz, sonu aydınlıkla bitecek çok kritik bir dönemden geçmektedir. Doğal olarak, bölgemizdeki gelişmelere paralel olarak Adana'da olumsuz olarak etkilenmektedir. Sayın Valimiz'in Adana'ya teşriflerinden sonra 15 Temmuz alçaklığı yaşandı. Ardından Valimize ve Kurumsal kimliğine bir saldırı gerçekleşti:

"Bunlara elbette devlet olarak gereken karşılığı verdik. Yoğun bir dönem yaşandı. Ancak Aladağ'da yavrularımızın başına gelen felaketi hala unutamıyorum... Günlerce uyuyamadık... Evlatlarımın acısı hala yüreğimde..."

Şahsına yapılan saldırı karşısında metaneti ve vakarını koruyan valimiz, çocukların maruz kaldığı acıyla yanıp tutuşmuştur.

*

Valimiz eğitime ayrı bir önem verdiğini ifade etmiştir. "3000'e yakın dersane eksiğimiz vardır. Bunu Adanalı hayırseverlerle birlikte el ele gönül gönüle aşacağız..."  dedi. Hayata geçirilecek projeleri vardır. Lise ve dengi okulların şehir dışına tasınması gibi...

Bu konuda bence "Aslanların idare ettiği bir ceylan ordusu, ceylanların idare ettiği aslanlar ordusunu yenecektir."

Adana bu fırsatı değerlendirmelidir.

Adana'nın ufku açık demiştim; bakalım, Adanalının da ufku açık mı?

 

GÜVENLİK BİR SERVETTİR.

 

Bir kentin en büyük servetlerinden biri güvenliğidir. Öyle ya, güvenlik sorunu olan bir kente kim yatırım yapar? Böyle bir şehirde kim yaşamak ister ki? Bütün kritik gelişmelere karşın, Adana'da güvenlik sorunu yoktur. (Benim gibi, 70-80 yılları arasında Adana'da her gün birkaç ölüme tanık olmamış olanlar güvenliğin ne denli önemli olduğunu anlamamış olabilir.) Elbette bize güvenliğin bu huzurunu sağlayan mimarları vardır. Valimiz kararlı ve inançlı bir şekilde: "Terörün kökünü kazıyacağız" dedi. Ve biz uyurken bizlere huzur sağlayanlara teşekkür borçluyuz.

Adana güzel günlere hazır olsun...

Yumurtalık - Ceyhan merkezli ekonomik canlılığa,/ Seyhan ve Ceyhan üzerinde yeni geçiş köprülerine, / Kürkçüler Merkezli yapılanmalara... / Sağlıkta Ortadoğu'nun merkezi olmaya,

Eğitim kurumlarının şehir dışına alınmasına hazır olsun...

 

EN MUHTEŞEM PROJE

 

Sayın valimizin bana göre en muhteşem projesi "Kentin üretim dinamiklerini harekete geçirecek olmasıdır..."

"Üreten Huzur Kokar", üreten yarınına güvenle bakar... Üretim, bütün kötülüklerin mezarıdır.

Çiftçi, sanayici, ticaret erbabı ve hizmet üreten dinamiklerini üretime yönlendirecek projelerini gördüm sayın valinin...

İbrahim Paşa, Adana'daki üretim potansiyelini harekete geçirdiği için tarihe mal olmuştur.

Sayın Demirtaş valimiz de Adana'da adına üretim dediğimiz uyuyan devasa bir potansiyeli harekete geçirmektedir.

Adana'da uyuyan devasa bir potansiyelin uyanmaya başladığını ve bu canlılığın her yere sirayet etmiş olduğunu gördüm. Yeni su kanalları, yeni üretim alanları, üretimin çeşitlendirilmesi, örtü altı seracılık, organik tarım, pat diye karşınıza çıkan küçük ve büyük baş hayvancılık tesisleri ile Adana koca bir üretim merkezine dönüşmenin sinyallerini vermektedir.

 

HOŞ GELDİNİZ VALİM...

 

Güvenlik, sağlık, eğitim, ticaret, ziraat ve daha birçok alanda oluşan hareket ve canlılık için Adanalı valimize omuz vermelidir.  

Adana "Valimize omuz vermek" gibi tarihi bir görevi üstlenirse, kendinin ve çocuklarının geleceğini aydınlatmış olur...

Gezdim, gördüm, dinledim ve söylüyorum; Valimiz Adana için bir ödüldür.

"Adana'ya hoş geldiniz valim..."

 


Haber Tarihi : 26.01.2017         Bu Haber 0 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter