"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

ADA’DAN ADANA’YA BAKIŞ

Tamer Gözüdeli

 

Geçen hafta, Seyhan Belediyesi ve Adana'yı temsilen "Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu" on ikincisi düzenlenen "Kıbrıs Güzelyurt Tiyatro Günleri"ndeydi. Oyunlarımız 18.900 nüfuslu kentte beş temsil vererek 2500 seyirciye ulaştı. Kent nüfusunu göz önüne aldığımızda hatırı sayılır bir seyirci kitlesi şüphesiz.

 Festivalde Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen 14 ayrı tiyatro grubunun önüne çıktı Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu... Öne çıkmasındaki nedenlerden biri Adana'dan geliyor olması bir diğer neden ise festivaldeki ekip ve ekipmanlarıyla son derece titiz çalışmalar sonucu Adana'dan Ada'ya ulaşması. Günler öncesinden tükenen biletler ve ısrarla ek seanslar talep edilmesi, Seyhan Belediyesi yöneticilerini ve sanatçılarını çok onurlandırdı, gururlandırdı. Temsiller sonrasında seyircilerle yaptığımız sohbetlerde özellikle üniversite öğrencilerinin Adana'ya olan ilgilerine ve hayranlıklarına tanık olduk. Üstelik bunların çoğu Adanalı değillerdi. Nedenlerini sorduğumuzda da Adana'nın bir kültür-sanat şehri olduğunu ima etmeleri biz Adanalı tiyatrocuları da bir hayli sevindirdi. Yavru vatanda böyle bir algı oluşması son derece mutluluk verici...

Bu algının oluşmasında emek ve katkı koyan Adanalı bürokratlara, siyasetçilere dolayısıyla desteleyen herkese teşekkür etmek gerekir. Temsil sonrasında bizlere verilen plaket seremonisinde yaptığımız konuşmalarda da öyle yaptık.

Ben buradan kendi kurumumun değerli Başkanı Sayın Zeydan Karalar'a ve festivalde bizlere eşlik eden, bizleri en iyi şekilde destekleyen Kültür ve Sosyal İşler Müdürü'müz Güven Boğa'ya teşekkür etmek; aynı zamanda verdikleri enerji içinde şükran duygularımızı iletmek isteriz.

Ada'ya tatil amaçlı ya da herhangi bir nedenden dolayı yapacağınız seyahatlerde her on kişiden birisi size Adana'yı; her elli kişiden birisi de Adana Seyhan'a bakışı tarif edecektir. Buradan şu sonucu çıkarıyoruz bir kez daha:

SANATIN GÜCÜ, TİYATRONUN GÜCÜ....

 


Haberin Yazarı   :   Tamer Gözüdeli       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   SEYHAN’DA KÜLTÜR TAM GAZ

Haber Tarihi : 17.12.2015         Bu Haber 1789 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter