"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

EMPATİ YAPMAK

Tamer Gözüdeli

 

Mesuliyet hissediyorum çünkü bu ülkede insanlar iş kazalarında, terör olaylarında, öfke nöbetlerinde ölüyorlar. Tuttuğumuz eller toprak oluyor. O topraklar parayı verene satılıyor, o toprağa tutunan ağaçlar kopartılıyor. Eleştirmem, karşı durmam, oynamam, yazmam, elimden gelen maddi manevi yardımları yapmam; bu sorumluluk duygusu sebebiyledir.

Sevgili 5 Ocak okuyucuları; yukarıda okuduğunuz yazı kısa bir süre önce İstanbul Şehir Tiyatrolarından,  yıllardır emek verdiği tiyatrosundan gezi olaylarına katıldığı için resmen kovulan tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü' nün basına yazdığı bültenin bir kısmıdır. Sevgili okurlarım Levent Üzümcü'nün de ifade ettiği gibi kimimizin zengin kimimizin fakir olması var. Her türlü etnik kimliğe sahip, farklı farklı inanışlardan olanlarımız var. Kiminizin okuma yazması yok kiminiz üniversitede kürsü sahibisiniz. Dönün bir kendinize bakın, sonra da yanınızdakine bakın! Göreceksiniz ki biz hep beraber varsak varız. Yaşadıklarımıza yaşananlara, yaşatılanlara empati yaparak bakmalıyız. O vakit aklıselim, daha sağduyulu bakmamız zaten kaçınılmaz olur şüphesiz. Meslekleri etnik açıdan ele almak yerine insan merkezli ele alırsak zor gibi görünen yaşamın ne kadar kolaylaştığına da hep beraber tanıklık edeceğiz. Kafamızda büyüttüğümüz gerildiğimiz konulara tebessüm ederek çözme yetisine sahip olacak.

Hadi gelin bırakalım kökümüzün nereden geldiğini, nereli olduğumuzu ya da neye inandığımızı incelemeyi. Bu coğrafyada  yaşayan milyonların ya da böyle düşündüğünden daha önce olduğu gibi yine şüphem yok.

Sadece geriye düşündüğümüzü uygulamak kalıyor.

Daha güzel günlerde buluşmak dileğiyle ...

Bu analizleri doğru yapabilmek için şüphesiz sorumluluk duygumuzu en yukarılara çekmek gerek.

 


Haberin Yazarı   :   Tamer Gözüdeli       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   BODRUM’LU ADANALILAR

Haber Tarihi : 15.09.2015         Bu Haber 2455 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter