"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

Meclis Üyeleri Ne İş Yapar?

Seçilmiş yerel parlamenterler olarak adlandırılan meclis üyelerimizin ne iş yaptığını ve hangi konularda etkili, yetkili ve bilgili olduklarını eminim bu şehirde yaşayan on binlerce insan bilmiyordur.

Belediye ve il genel meclis üyeleri olarak 2'ye ayrılan meclis üyelerimizin belediye meclisinde ki isimlerinden bazıları Büyükşehir meclisinde görev alırlar. Bu görev alma kriteri ise partilerinin ilçelerinde almış olduğu oy oranlarına göre en üst sıralamadan aşağıya doğru listelenmesi sonucunda belli olur.

İl genel meclisi değişen büyükşehir yasası ile birlikte görev sahaları oldukça daralan bir meclisin üyeliğini yaparlar. Köylerin, resmi kurum ve kuruluşların hayati ihtiyaçları ve diğer konuları ile ilgili tam olmasa da kısmı olarak yetkili kişilerdir.

Bu yazıda benim değinmek istediğim konu Belediye meclis üyeleri;

Şehrin imar sorunlarının planlaması ve değişiklikleriyle ilgili meclis gündemine gelen konuları görüşüp gerekli düzenlemelerin yapılması noktasında ellerini kaldırıp veya kaldırmayıp fikirlerini beyan etmekle mükelleftirler. Bunun yanı sıra Büyükşehir belediyesinin bütçe ve faaliyet raporlarının kabul görüp görmediği konuları gibi kurum içi birkaç olayda da yetkilidirler. Denetleme görevleri ise kurumun alım-satım ve ihalelerinin usul ve yasalara aykırı olup olmadığı noktasındadır. Bir komisyon veya encümen göreviyle bu denetleme işlevini gerçekleştirirler. Kısacası Belediye meclis üyeleri icracı makam da değil, denetleme makamındadır.

Gelelim Adana Büyükşehir Belediye meclis üyelerimize;

Büyükşehir Belediyesine bağlı şirketler olarak bilinen ve kısaca BİT yani Belediye İktisadi teşekkülleri olan Anonim şirketlerin çoğunda görev almış durumdalar. Yani belediyenin hizmet noktasında ki en büyük kaynaklarının aktarımının yapıldığı şirketlerde meclis üyelerimiz bizzat icranın başına getirilmiştir.

İyi de bu arkadaşlar aynı zaman da seçilmişlik görevleri olan denetleme mekanizmasının da başındalar.

Hem icraat yapıyorlar sonra da kendi icraatlarını denetliyorlar!

Birde üstüne ballı, katmerli ve kallavi bir maaş alıyorlar!

Bu şehirde işinin ehli insan kıtlığı mı var?

Yurt dışı gezilerinde kamunun parasıyla bilgi, birikim ve görgü artırımına giden meclis üyeleri aynı zaman da yine kamunun malı olan bu şirketlerde haybeden maaş alıyorlar.

Buna karşı gelinince de bir feryadı figan koparıp bulanık suda balık avlama gayretine düşüyorlar.

Doğruyu yapan düşmanım olsa tanır;

Yanlışı yapan babam olsa tanımam arkadaş!

BİT'lerin işinin ehli ve işlevlerine uygun liyakat sahibi ekipler tarafından sevk ve idare edilmesi gerekir.

Bu arada bu görevlerin dayanılmaz cazibesine alışıp sonradan bu dayanılmaz cazibeden ayrı kalanların farklı şekillerde atraksiyonlara girmesini de hiç tavsiye etmem!

Hani diyorum;

Bir hamle yapmadan önce dönüp bir kendimize bakmalı ve yapılacak hamle sonrası kendimizle ilgili ne gibi zaafiyelerimiz var onu çok ama çok iyi ve sıkı bir şekilde analiz etmeliyiz!

Ne olur Ne olmaz Allah bilir!Haber Tarihi : 10.10.2011         Bu Haber 16289 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter