"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

AK PARTİ ADANA’DA ÖNDE

Yerel seçim tarihi yaklaştıkça partilerin Adana özelinde gerçekleştirdiği anketlerde hız kazanmaya başladı. Partiler yaptırdıkları kamuoyu araştırmalarıyla Adana seçmeninin tercihlerini ölçerken kendi durumları hakkında da sağlıklı veriler elde etmeye çalışıyorlar.

AK PARTİ BÜYÜKŞEHİRDE FARKLI BİR ŞEKİLDE ÖNDE GİDİYOR

Her 3 partinin de yaptırmış olduğu kamuoyu araştırmalarında AK Parti Adana Büyükşehir belediye başkanlık seçimlerinde farklı bir şekilde önde gidiyor. Elimize geçen anket sonuçlarını değerlendirdiğimizde sürekli olarak 5-6 puan AK Parti bütün anketlerde önde çıkıyor. CHP ve MHP Aday adaylarının aylardır yaptıkları çalışmalara rağmen AK Parti ile partilerinin arasında ki farkı kapatamamaları bu durumu AK Parti lehine daha da avantajlı bir hale getiriyor.

CHP ARKA BAHÇELERDE YOK

Adana'nın arka bahçeleri olarak adlandırılan taşra ilçelerde AK Parti ve MHP at başı gidiyor. Çoğu yerde MHP'nin önde olduğu arka bahçelerde AK Parti özellikle Kozan ve İmamoğlu gibi seçmenlerin yoğunlukta olduğu bölgelerde önde gidiyor. Arka bahçelerde CHP 3. Parti konumundan hala kurtulmuş görünmüyor. CHP taşra ilçelerine bakıldığında Büyükşehir için önemli bir potansiyel içeren bu bölgelerde AK Parti ve MHP'nin çok gerisinde kalıyor. Buna karşılık CHP özellikle Seyhan ve Çukurova'da 1. Parti olma özelliğini de korumaya devam ediyor.

MHP'DE AYTAÇ DURAK FAKTÖRÜ

MHP arka bahçelerde olan gücünü merkeze geldiğimizde kaybediyor. Anketlerde Büyükşehir belediyesinde 3. Parti konumunda olan MHP'nin merkezde çok ciddi sıkıntıları bulunuyor. Sarıçam'da aylardır 30'u aşkın aday adayının çalışmasına rağmen sadece 4-5 puanlık bir üstünlük kurabilen MHP, Seyhan ve Yüreğir'de 3. Parti, Çukurova'da ise 2. Parti oalrak anket sonuçlarında çıkıyor. MHP'nin merkezde yaşadığı bu sıkıntıyı parti teşkilatları ve tabanı bir tek Aytaç Durak ismiyle aşacağı yönünde ortak görüş bildiriyor.

SEÇİMLERİ ADAYLAR BELİRLEYECEK

Yapılan anketlerde dikkat çekici bir unsur olarak ortaya çıkan bir başka faktör ise kararsızların oldukça yüksek oranda çıkmasıdır. Hemen hemen her bölgede kararsızların oy oranı %12-13'ten aşağıya düşmüyor. Adana seçmen yapısının yerel seçimlerde aday endeksli oluşunu göz önünde bulundurulduğunda partilerin adaylık konusunda oluşturacağı takımların önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Büyükşehir adayının ve bağlı olarak ilçe adaylarının bütün olarak seçmen yapısının tercihini belirleyeceği Adana seçimlerinde bu unsurlar baz alındığında Adana üç kenarı eşit üçgen olarak yerel seçimleri bekliyor.

AK PARTİ SESSİZ VE DERİNDEN GİDİYOR

AK Parti aday adaylıkları konusunda beklemeyi tercih ederek çalışmalarını da sessizden ve derinden devam ettiriyor. Çok sağlıklı çapraz anketlerle seçmenin nabzını tutan ve bu çalışmaları çok profesyonel ve akademik ekiplerle gerçekleştiren AK Parti yapılan bütün anketlerde çok önemli bir fark ile Adana'da önde gidiyor. Şu anda sadece Çukurova'da 3. Parti olan AK Parti diğer tüm bölgelerde ya 1. Ya da 2. Parti olarak kemik oy potansiyelini korumaya devam ediyor. Muhalafet aday adaylarının şehrin her tarafını donatmalarına rağmen oylarında ciddi bir kıpırtı olmaması AK Parti aday adaylarının sokaklara inmesinden sonra ki yapılacak anket sonuçlarının şimdiden hangi oranlarda olabileceğini de ayrıca ortaya koyuyor.

ALDIRMAZ ANKETLERDE YÜKSELİYOR

Partilerin oy oranlarının anketlerde yansımalarının yanı sıra Adana Büyükşehir belediyesine Bağımsız sıfatıyla başkanlık etmeye devam eden Zihni Aldırmaz'da gün geçtikçe anketlerde potansiyelini artırmaya devam ediyor. Kararsızların yüksek oranda çıktığı anketlerden elde edilen sonuca göre Adana Seçmeni adayları bekliyor. Seçmenin beklediği adaylardan bir tanesi de Zihni Aldırmaz olarak yapılan anketlerde çok ciddi oranlardan çıkmasıyla ortaya çıkmış oluyor.Haber Tarihi : 16.07.2013         Bu Haber 5495 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter