"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

9 Yaşında Bağımlı

Tamer Gözüdeli


Çukurova bölgesinde uyuşturucu kullanımı ürkütücü boyutlara tırmandı. Bu iddialar Cumhuriyet Gazetesi tarafından, Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Meltem Yılmaz tarafından gazetenin manşetine taşındı. Öncelikle Cumhuriyet gazetesi ve muhabirini bu meseleye yer verdikleri için kutluyorum.  Bölgede lideriz gene, hem de en korkunç madde bağımlılığı eroinle! Bu adını bile anmak istemediğim madde ne yazık ki İstanbul'dan sonra en çok Adana'da kullanılıyor.

                Yeni tedavi merkezi açılacakmış Adana'da. Aman ne güzel! Yahu benim anlamadığım, ben bu memlekette karadut şarabı bulamıyorum, bu insanlar bu maddeleri nasıl buluyor! Bu da ayrı incelenmesi gereken bir konudur. Konuyla ilgililerin ilgisinde şüphem yok, onu da belirteyim. Diyorum ki sivrisinekle uğraşmaktansa onun larvasını kurutmak sanki biraz daha kolay.

Beni okuyan sevgili okuyucularım "Madde bağımlılığıyla ilgili amma çok yazı yazıyor bu adam," diyebilir. Ama her gün yazılsa, her an konuşulsa bile az! Problem çok büyük olduğundan, gereği, çok konuşulup gündemde tutulması ve köklü çözümler bulunulmasıdır. Bu konuyla ilgili Adana Emniyeti'nin ve valisinin ciddi çalışmaları olduğunu biliyorum ama bunlar yeterli olmuyor gördüğümüz kadarıyla. Bu meseleden rahatsız olan her bireyin, aklıselim, vicdan sahibi, insani duyguları olan herkesin rahatsız olduğundan da eminim. Her akil insanın, bu problemin çözümünde ortaya koyacağı mutlak bir katkı var. Şimdi ukalalık edip size bunları sıralamayacağım.

Biraz olsun empati yapalım. Hepimizin dokuz yaşında çocuğu olmuştur ya da olacaktır. Bu şehirde dokuz yaşında madde bağımlısı çocuklar var, düşünmesi bile çok acı. Buradan herkesi duyarlılığa davet etmiyorum, çağırıyorum. Davet edilecek bir şey olduğunu düşünmediğim için davet sözcüğünü kullanmıyorum. Özellikle de belediyeler, valilik, bakanlık, emniyet gibi bu işe katkı koyabilecek devlet kurumlarını eğitim programlarına destek vermeye çağırıyorum. Çünkü her sorun gibi bunun da köküne inildiğinde eğitimsizlikle karşılaşılacağınız düşünüyorum. Artık daha fazla konuşmam galiba yararsız olacaktır. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

NOT: Yazının başlığı Cumhuriyet Gazetesi'nin haberinden alınmıştır.Haberin Yazarı   :   Tamer Gözüdeli       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   Ölüme Beş Kala

Haber Tarihi : 26.06.2014         Bu Haber 2735 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter