"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

Adana nereye?

Ali Tekin


Geçenlerde TÜSİAD Başkanı ve Sabancı Holding tepe yöneticisi Haluk Dinçer ve beraberindeki heyet, Başkan Sözlü'ye Adana için olumlu sinyaller veren bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bu ziyaret, Sabancıları ve diğer yerli ve yabancı yatırımcıları Adana'dan kaçırtan hoyratlık döneminin sonuna geldiğimize işaret ediyordur umarım. Yeniden heyecanlanmalı mıyız?

Pamuğa dayalı sanayileşme döneminde Adana'ya sınıf atlatan özel sektörümüz, özellikle de Sabancı Holding, acaba yeni ekonomi ikliminde benzer bir sıçratma yaşatabilir mi Adana'ya? Tarih tam olarak hiçbir zaman tekerrür etmez ancak bazı ipuçlarını içinde barındırır.

Elbette, Adana küllerinden yeniden doğabilir. Ancak bu kendiliğinden olmayacaktır. Doğru bir vizyon ve idealist bir liderlik gerektirir.


***

Nasıl bir vizyon?  

En yalın haliyle, Adana'nın mevcut göreli üstünlük noktalarını tahkim etmesine ve 'yeni' ekonominin gerekli kıldığı alanlarda yeni yerel kapasiteler oluşturmasına dayalı iki ayaklı bir vizyon.

Bu konuları açalım biraz.


***

Adana'nın sahip olduğu tipik üstünlüklerinin başında, stratejik lojistik avantajları akla geliyor.

Örneğin Haluk Dinçer, Adana'nın Ortadoğu pazarlarına yakınlığını vurgulamış Başkan Sözlü'yü ziyaretinde. Bu konuda fikir birliği var. Ama yeni yatırımlarla ulaşım ve lojistik ağı daha da geliştirilebilir.  Adana'dan geçen ve Mersin'i Osmaniye'ye bağlayan bir hızlı tren projesi bunlardan birisidir. Ceyhan, Yumurtalık ve Karataş limanlarının daha fonksiyonel hale gelmesinin yolları bulunabilir. Özellikle Ceyhan'ın devasa bir potansiyeli var bu bağlamda. Bir diğer ihtiyaç, Kozan-Feke-Saimbeyli-Tufanbeyli hattı üstünden Kayseri ve diğer doğu İç Anadolu illerine kolay ulaşımın sağlanması.

İklim koşulları bir diğer geleneksel avantaj Adana için. Turizme uygunluk dışında, geçim koşullarının nispeten iyi ve ucuz olması söz konusu.

Bir diğer avantajı genişlemeye müsait, geniş bir karasal hinterlanda sahip olması. Geniş tarım alanları yanında, tarım dışı amaçlarla kullanıma sokulabilecek kıraç, verimsiz arazilere de fazlasıyla sahip.

Ayrıca, önemli bir sermaye birikimine ve girişimcilik tecrübesine de sahip. Her ölçekten işletmenin faaliyet gösterdiği ve gösterebileceği bir zemine sahip.  

Son olarak, eğitimli işgücü bulmakta sorun yoktu uzun zamanlar. Şimdi durum biraz daha karmaşık ve sorunlu gözüküyor.


***

Bazı örneklerini verdiğimiz bu avantajlar yeni bir ekonomik uyanış için ne yazık ki yeterli değil. Yeni avantaj noktalarının, yeni yerel kapasitelerin oluşturulması gerekiyor. Özetlemek gerekirse...

Öncelikleri belirlenmiş bir genel çerçeve içinde düşünmeliyiz. Küresel ve bölgesel üretim ve hizmet ağlarına iyice entegre olmayı öngören bir genel çerçeve. Belli ki, enerji üretim ve lojistik sektörleri öncelik kazanıyor Adana için. Potansiyeli yüksek diğer bir alan olarak turizm öne çıkıyor. Ancak, hepsinden daha önemlisi, ihracata yönelik katma değeri yüksek sektörler üzerinden bir atılım yapılması. 

Bunların başarılması için bir yandan Ankara'dan güçlü siyasi destek lazım. Haksız teşvik yasaları gözden geçirilmeli. Ama bir yandan da Adana'nın kendisinin yapabileceği çok iş var. Birkaç örnek verelim.

Adana bir an önce AR-GE ve inovasyonu özendirecek tedbirler almalıdır. Ne yazık ki, bu konuda yol katetmeden yapılabilecekler sınırlı olacaktır. Neden güçlü bir teknokent modeli yaşama geçirilmez Adana'da? Neden bilişim dünyasının ışığı yansımaz Adana'ya? Eğitimli işgücünü Adana'ya çekmek, çekebilmek yaşamsal önemde.

Bir de Adana'nın klasik sanayi imarlı arsa meselesi var. Sanırım Türkiye'de potansiyel yatırımcıları kaçırtmak için daha fazla çaba harcayan başka bir vilayet yoktu uzun yıllar. Belediyelerimiz rant, rüşvet ve kontrol mekanizması olarak sanayi imarlı arsa kıtlığı yarattılar. Organize sanayi bölgesi işlevini tam yerine getiremiyor, yine dar hesaplar yüzünden. Gaziantep ile karşılaştırınca insan hayret içinde kalıyor.

Adana işgücü kalitesi bakımından da bir atılım içine girmelidir. Bu komplike bir konu olmakla birlikte, üniversitelerin, belediyelerin, özel sektör kuruluşlarının işbirliği ile adımlar atılmak zorunda. Bu yıl içinde idealist hemşerimiz Süleyman Onatça'nın başında olduğu TÜRKONFED adlı sivil toplum kuruluşunun hazırladığı bir rapora göre, işsiz sayısının tavan yaptığı Adana'da işverenlerin de yaklaşık yüzde 30'u istediği vasıflara sahip işgücü bulamadığını belirtiyor. Demek ki işgücü piyasasında müthiş bir aksaklık var Adana'da.


***

Birkaç laf da Adanalı hemşerilerime...

Uzun yıllar Adana'ya patinaj yaptıran rant mantığına bundan sonra geçit verme! Yatırımcıyı, yatırımı kaçırtan, Adana'ya büyük bir üretim bölgesi olarak değil de rantın merkezi olarak bakan kim olursa olsun ilk seçimde çöpe at! 

Adana idealizmine sahip olanlara da sahip çık!Haberin Yazarı   :   Ali Tekin       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   Daralan dünya

Haber Tarihi : 05.01.2015         Bu Haber 19245 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter