"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

Asgari ücretliyi düşünen var mı?

Sefa Saygıdeğer

 

Bu hafta sonu Adana önemli bir misafirini ağırladı... 1 milyona yakın üyesiyle aileleriyle birlikte 4 milyonu bulan Türk-İş Konfederasyonu'nun Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş'e bağlı Sendika Başkanlarıyla Adana'da bir araya geldi.

Konu elbette ülkemizin içinde bulunduğu durumdu. Bir taraftan terör, bir taraftan 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi ve beraberinde getirdiği artçı depremlerdi. Çalışma hayatında yaşanan sıkıntılar gündeme getirildi.

Malum uluslararası ekonomik bir baskı girişimi var ülkemiz üzerinde... Bakın, Ergün Atalay, ne diyor; "15 Temmuz'dan önce taşeronu konuşuyorduk, kiralık işçiliği konuşuyorduk, 5 ay 29 gün çalışan geçicileri konuşuyorduk. 6 ay geçti bunları konuşamıyoruz, gündeme getiremiyoruz. Türk-İş'in önceliği şu Türkiye Cumhuriyetinin çıkarları, milletimizin çıkarları, Türkiye Cumhuriyeti varsa biz varız."

Ne kadar anlamlı değil mi?

Bir sendika düşünün, bir sendika başkanı düşünün işçinin haklarını korumak, kazanılan hakları daha yükseltmesi gerekirken, ülkemizin içinde bulunduğu durumu göz önüne alarak doğru bir tespitte bulunuyor: "Türkiye Cumhuriyeti varsa biz varız"

Ergün Atalay, sadece bunları söylemiyor, TBMM'de yaşanan olaylara da değiniyor, işte o sözleri: "Maalesef son günlerde Mecliste yaşananlar, Meclisin görevi bizlerin huzurunu sağlamak. Meclisin görevi bizlerin güvenliğini sağlamak, yaşadığımız ekonomik sıkıntıları çözmek. Bunu söylemekten hicap duyuyorum son günlerde Meclis bizlerin huzurunu kaçırıyor."

Haksız mı?

Elbette ki hayır...

Asgari ücrete dönecek olursak; belki de ülkemizin yarısından fazlası asgari ücretle geçimini sağlıyor. Türk-İş'in asgari ücretteki teklifi TÜİK verilerine göre yani bin 600 TL olması gerekirdi, çünkü yoksulluk sınırının çok, çok altında bu miktar. Düşünün ki; yoksul bile sayılamadığınız bir maaşla çalışıyorsunuz. Hele ki bir de çocuk okutuyorsanız vay ki halinize...

Anayasanın tartışıldığı şu günlerde, benzine zaman üstüne zam gelirken, altının gramı tavan yapmışken, Vekillerimiz gözlerini biraz da ekmek almakta dahi zorlanan asgari ücretle çalışana çevirmeli.

 

 

Haksız mıyım?

 


Haberin Yazarı   :   Sefa Saygıdeğer       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   Bilesiniz ki Validen taviz yok!

Haber Tarihi : 15.01.2017         Bu Haber 0 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter