"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

ASKİ başarıda hedefe doğru gidiyor

Murat Yonat

 

''6360 Sayılı Büyükşehir Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte Adana il sınırında bulunan tüm ilçeler Büyükşehir Belediyesi görev ve sorumluluk alanına dahil oldu. Dolayısıyla çok geniş bir coğrafyada, faaliyet gösteriyor. 15 ilçe ve bu ilçelere bağlı mahallelere hizmet gitmek zorunda.

Hizmet gidiyor mu? Evet eskiye göre daha güzel hizmetler gidiyor.

Ben özellikle Altyapı çalışmalarına değinmek istiyorum bu günkü yazımda.

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi yani kısacası (ASKİ)'nin başında genç,deneyimli,çalışkan, bir bürokrat var. Rahmi Pekar. İşi kolay mı derseniz değil elbette Rahmi Pekar, ASKİ'nin başına getirildiğinde bunu biliyordu.

Ama iyi bir bürokrat zorları başaran bürokrattır. Bunu Rahmi Pekar'ın başardığını söyleyebilirim.

Geçmişe yani 30 Mart yerel seçimlerinin öncesine dönersek Rahmi Pekar, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün seçim çalışmalarında devamlı yanındaydı haliyle Adana'nın tüm ilçelerini,mahallelerini en az üç kez ziyaret etmiştir. Bu ziyaretlerin elbetteki ASKİ Genel Müdürlüğü'ne getirildiğinde çok büyük katkısı oldu ve başarının ilk adımı bu oldu.

Rahmi Pekar ASKİ Genel Müdürlüğü'ne ilk atandığında da şu sözleri sarf etmişti. "Seçim çalışmaları sırasında, Adana'nın birçok köyünün en büyük probleminin susuzluk olduğunu gözlemledim. Şuan birçok köyümüzde ya su yok, ya da suyun kalitesi bozuk" demişti.

Ama şu an baktığımızda Adana'nın en ücra köşesine alt yapı götürülmeye çalışılıyor, suyun kalitesi arttırılıyor yani kırsalda ASKİ var.

Bizler bu memlekette gazetecilik yapıyorsak yapılan güzel hizmetleri de görmeliyiz.

Yapılmayan hizmetleri ise eleştirmeliyiz.

Kırsaldaki yatırımlar güzel, eksik var mı elbette var bunlarında kısa zamanda çözülmesini diliyorum.

Merkeze gelirsek, merkezde de güzel çalışmalar oluyor diyebilirim. Metal Sanayi Sitesi'nin çehresi değişti, TD8 Drenaj Kanalı ve Sarıçam Bucak Deresi'nin Islahı ile Buruk Kanalizasyon Kollektörü projesi, Karataş'a Çatalan Suyu ulaştırma projesi, Kozan göller Yaylası'nın 50 yıllık su probleminin çözümü vs, bu projeler yıllardır konuşuluyordu ancak bu güne nasipmiş.

Bir de Japonya'dan alınan Jica kredisi var. Bu vesileyle Adana'nın tüm ilçelerinin, tüm mahallelerinin kalan sorunları da ivedilikle çözüme kavuşacaktır.

Bu günkü yazımda ASKİ'yi kaleme almamdaki sebep ASKİ'nin güzel çalışmalarını sizlerle paylaşmamın asıl amacı, Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, içme suyundaki mikrobiyal kirlenme ve 32 bin kişinin hastanelere başvurması aslında.

Elbette ASKİ çalışıyor, ama Kahramanmaraş'taki bu olaydan da ders çıkararak içtiğimiz suların daha titizlikle incelenmesini diliyorum. Adana'nın içme suyu Türkiye genelinde en iyilerden bir tanesi hazır su tadında su içiyoruz. Bu anlamda içme sularında Kahramanmaraş'taki sorunun Adana veya başka şehirde yaşanmaması için kimlere görev düşüyorsa daha fazla hassasiyet göstermesini halk adına diliyorum.

 


Haberin Yazarı   :   Murat Yonat       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   Devlet Bahçeli Köprüsü üzerinden neden spekülasyon yapılır?

Haber Tarihi : 01.09.2016         Bu Haber 456 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter