"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

Bir Kurban Bayramı daha idrak ediyoruz

Murat Yonat

 

Bütün okuyucularımın, ulusumun bayramını şimdiden tebrik ediyorum. Ülkeme ve ulusuma mutluluklar, sağlıklar ve başarılar getirmesini temenni ediyorum...

 

Sıkıntılarımızın ve talihsizliklerimizin bir an evvel sona ermesini diliyorum.

 

Yüce Rabbimizin inayetiyle dinî bayramlarımızdan olan Kurban Bayramı´na kavuşmaya sayılı günler kaldı. Önümüzdeki haftanın ilk günü olan Pazartesi, Kurban Bayramı´nı idrak edeceğiz. Bu bayram, kurban ibadetinin yerine getirildiği bir bayramdır. Bu nedenle hali vakti yerinde olan Müslümanlar kurban için gerekli hazırlıklarını tamamlıyorlar. Kurban Bayramı, aynı adla mali bir ibadetin ifa edildiği, birlikteliğin ve kardeşliğin egemen olduğu anlayışın topluma yansımasıdır.

 

Gönül ilişkisiyle Allah´a bağlanan bir kimsenin, sahip olduğu tüm varlığı feda edebileceğini göstereceği zamandır.

 

Allah´a karşı şükrün ifadesidir ve bütün ibadetlerin özüdür.

 

Bu anlayışla her yıl maddi imkana sahip olan Müslümanların, sahip oldukları nimet cinsinden şükürlerini, sevgilerini, saygılarını ve memnuniyetlerini ifade etmek için severek yerine getirmeleri kulluk hakkıdır.

 

Kurban Bayramı Müslümanların iki Dini bayramından biridir. Hz. Peygamber (sav) Medine´ye hicretlerinde ahalinin iki bayramı olduğunu öğrenince; "Allah sizin için o iki günü, daha hayırlı iki günle Ramazan ve Kurban bayramıyla değiştirmiştir" buyurarak, bayramların neşe ve sevinç kaynağı olduğuna, birlikteliğin ve kardeşliğin pekiştirildiği günler olduklarına, Allah´ın adının anılmasına zemin hazırlanması gerektiğine işaret etmiştir.

 

Pazartesi idrak edeceğimiz Kurban Bayramı'nda da tatilin 9 gün olması beklentisi karşılık buldu. Kurban Bayramı tatili 9 gün. Turizmciler bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasından memnun. Bayram tatili uzun, özellikle araçlarıyla tatile çıkacak vatandaşlarımıza dikkatli olmalarını öneriyorum.

 

Bu vesile ile en büyük sevincimiz, en büyük bayramımız, ulusumuz, ülkemiz ve ulusal mutluluğumuzdur. Bölünmezliğimiz, bütünlüğümüz ve bu bölünmez bütünlüğün içinde yaşanan huzurumuz, güvenimiz, refahımız ve iftiharımızdır.

 

Kurban Bayramı, hepimize kutlu olsun...

 


Haberin Yazarı   :   Murat Yonat       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   YİNE GELDİ EYLÜL AYI ...

Haber Tarihi : 09.09.2016         Bu Haber 1011 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter