"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

Devlet Bahçeli Köprüsü üzerinden neden spekülasyon yapılır?

Murat Yonat

 

Geçtiğimiz hafta sonu, Kızıldağ Yaylası'nda iki gün geçirdim, neden ordaydın derseniz 531'ncisi düzenlenen Karakucak Güreşleri için oradaydım. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü başta olmak üzere tüm İlçe Belediye başkanları, bürokratlar vs. iki gün oradaydı. Öncelikle 531'incisi düzenlenen Karakucak güreşleri ile ilgili organizasyon ile ilgili yorumlarımı sorarsanız fevkaladeydi.

Sayın Sözlü, kırsala önem veren bir belediye başkanı bunu hiç kimse inkar edemez. Karaisalı'ya da,Kızıldağ Yaylası'na da aynı önemi göstermiş ve güzel çalışmalar yapmış. Öncelikle Karaisalı, Kızıldağ Yaylası arasındaki yol otoban tadında olmuş. İnanmayan varsa hafta sonu gitsin hem piknik yapsın, hem görsün derim. Kızıldağ sonrası da yani "Kızıldağ ile Pozantı arasındaki 25 kilometrelik yolu da belediye kendi imkanlarıyla açmış. Yaklaşık ihale bedeli 20 milyon lira olan yolu kendi iş makineleri ve personeli ile 5 milyon liraya mal edeceğini Sayın Başkan belirtti. Başkan Sözlü ile iki gün Kızıldağ yaylasında bol bol görüşme ve röportaj yapma fırsatım oldu.

Kırsala yapılan hizmetlerle ilgili düşüncelerini sorduğumda ise bana şu cevabı verdi;

"Bizim kırsala Toroslara yapmış olduğumuz hizmetlerle ilgili, hep kırsala hizmet ediyor, bunu bir siyasi tercih olarak görenler var ama burada bir yanılgı var. Nihayetinde içinde bulunduğumuz yer Karaisalı'nın Kızıldağ yaylası, Pozantı, Karaisalı,Aladağ,Feke,Saimbeyli ve Tufanbeyli bunların hepsini bir araya getirseniz, Adana'nın Toros Mahallesi kadar seçmen verir,yani bu bir siyasi tercih olsa bu kadar yoğunluğu buraya vermeyiz. Buraları da yaparken bir siyasi hesap değil memleketin evladı olarak halkın teveccühü Cenab-ı Allah'ın da nasibiyle görev, sorumluluk üslenmiş bir yerel idareci olarak Anadolu'nun toprağına bereket kıymet katıyoruz. Kırsalı işledikçe buraları daha mamur hale getirdikçe Anadolu coğrafyası milletimiz için daha da kıymetleniyor daha da değerleniyor" dedi.

Elbette Adana'yı da sordum. Adana'yı bundan sonraki süreçte neler bekliyor dediğimde ise, "Devlet Bahçeli Köprüsü bitecek, Adana'nın şehir içerisindeki yolları bitecek,kırsaldaki bütün yollar bitecek,Seyhan Nehri'ne üç köprü,Ceyhan Nehri'ne iki köprü daha yapacağım, Karnı yarığı yapıyorum, Ulaşımda otobüs sayısını arttıracağım. Dolmuşları da otobüse çevireceğim ve bunları Adana'da hizmetlerde sınıf atladığı uygulamalar olarak düşünebilirsiniz" dedi.

Ama ben Adana'nın en fazla konuşulduğu, tartışıldığı temel atıldı ama gerisi gelmediği denilen Devlet Bahçeli Köprüsü'nün akıbetini biraz daha açmasını istedim. Başkan Sözlü ile tabi bulunduğumuz konum biraz da serin olunca rahat konuşma fırsatımız oldu. (Kızıldağ Yaylası Adana'dan 1650 rakım yükseklikte bir yaylamız öyle olunca rahat rahat konuştuk.) Devlet Bahçeli Köprüsü ile ilgili Başkan;

"Devlet Bahçeli Köprüsü üzerinden neden spekülasyon yapılır ben anlamıyorum. Bir belediye başkanı hemşerilerin önünde şaşalı bir temel atıyorsa, onlara gösteriyorsa yarın bunun aldatmaca olup olmadığı önümüzdeki seçimlerde çıkacak. Allah nasip ederse ben Adana'yı terk etmeyi düşünmüyorum Cenab-ı Allah ömür verirse hemşerilerimiz teveccüh gösterirse, Adana'da bir daha aday olacağım niye kaygılanıyorlar ki, bitmeyeceğini arz ediyorlar ama biz o köprüyü bitirdiğimizde herhalde o köprünün kıymeti, değeri daha da ortaya çıkacak. Sözlü aradaki bir kaç aylık gecikmeyi ise Kamu İhale Kurumu'nun netice vermesi gecikti. Ben temeli attığımda gayet her şey netti ama daha sonra Müteahhidin bir tanesi vatandaşlık hakkını kullandı. Cumhuriyet Türkiye'si burası Hukuk var, Demokrasi var, ne diyebiliriz ki Müteahhit bize de itiraz etmedi. Müteahhitler birbirine itiraz ettiler. Köprü bitecek Allahın izniyle, kaynaklarını da hazırladım yani her hazırlığım tamam." açıklamalarını yaptı.

Elbette her yapılan hizmet Adana içinse gerisi teferruattır. At ölür, nalı kalır; yiğit ölür, namı kalır.

 


Haberin Yazarı   :   Murat Yonat       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   Çukurova verimli bir şehir

Haber Tarihi : 29.08.2016         Bu Haber 770 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter