"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

Din ve Kültür

Tamer Gözüdeli


Bu güzel hoşgörü ramazan ayının dünyaya, ülkemize, kentimize hayırlı olmasını dileyerek başlamak isterim sözlerime. Tüm 5 Ocak okurlarının ramazanlarını tebrik ediyorum.

                Bizim toplumumuz tarihten bu yana inançlı bir toplum olma özelliğini sürekli korumuş hatta bu konuda izleyici konumundan ziyade izlenen konumunda olmayı tercih etmiş ve pek çok anlamda önderlik etmiştir. Yavuz Sultan Selim'in Bağdat'ı fethedip halifeliği İstanbul'a taşımasının ardından toplumumuz fiilen ve resmen İslam dünyasının lideri olmuş.

                Türklükle İslamiyet, Hıristiyanlığa ve diğer dinlere inananların gözünde ayrı anlam ifade etmişlerdir  İslam dininin teşviki bu coğrafyada yaşayan insanların İslam dinine gönülden bağlanmasıyla askeri alanda, bilimde, mimaride, edebiyatta, musikide inanılmaz derecede gelişmiş, Avrupa karanlık çağ dönemini yaşarken Müslümanlar medeniyet sembolü haline gelmişlerdir. Bugün baktığınızda Avrupa'nın aydınlanma ve yeniden yapılanma hareketini tetikleyen ve etkileyen sebeplerin başında İslam dünyasındaki hoşgörüyü medeniyeti keşfetmiş, onu kendi ülkelerine taşımış olmalarıdır. Anadolu insanının cana yakın, misafirperver, dürüst, çalışkan olmasında İslam'ın rolünü sanırım kimse reddetmez.

                Bu konuyu daha fazla açıp dakikalarca konuşabiliriz elbette. Öz olarak söylemek istediğim, hangi dine mensup olursak olalım en doğal hakkımız o dini doya doya yaşamak. Bütün dinlerde olduğu gibi İslam dininde de kültür, edebiyat, eğitim vardır. Yapmamız gereken yaşadığımız, inandığımız dinimizi fark ederek, daha çok hissederek yaşamak ve vecibelerini yerine getirmek.

                Çevremize, ailemize, vatanımıza, milletimize, her şeyden önce kendimize çok daha faydalı olur diye düşünüyorum.

                Haftaya görüşmek üzere...Haberin Yazarı   :   Tamer Gözüdeli       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   9 Yaşında Bağımlı

Haber Tarihi : 02.07.2014         Bu Haber 2168 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter