"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

Erken seçim olursa

Serden Çevik

 

Son zamanlarda erken seçim yavaştan yavaşa dillendiriliyor. Ankara çaktırmadan bunu da konuşuyor fakat OHAL nedeniyle bu sadece fısıltı halinde kalıyor. Mevcut Anayasa ile istenirse genel seçim yapılabiliyor ama yerel seçim yapılamıyor. Yerel seçimin yapılabilmesi için Anayasa değişikliği gerekiyor. Benim gördüğüm ve anladığım kadarıyla Türkiye yakın zamanda erken seçim yaşayacağı yönünde...

AK Parti erken seçimi yapmak zorunda çünkü içindeki ayrık otlarını temizlemek gerekiyor. Peki, erken seçim olursa Adana'ya yansıması ne olur?

Burada bakılması gereken bir nokta var. Erken seçim yapılırsa iki seçim bir arada mı yapılır yoksa sadece yerel mi yapılır buna göre değerlendirmek gerekiyor. Diyelim ki yerel seçim kararı alındı.

AK Parti yine temayül yoklaması yapacak fakat o kadar çok etkili olacağını sanmıyorum. Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı, kesinlikle partisinin Büyükşehir adayı olmak istiyor. İki dönem Yüreğir Belediye Başkanlığı yapan Mahmut Çelikcan'ın zaten ilk gönlünde yatan Büyükşehir'di. Eğer erken seçim gerçekleşirse Mahmut Çelikcan, mutlaka bütün kozlarını oynayarak bu göreve talip olacak. Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar da AK Parti'den Büyükşehir adayı olmak için Ankara'da kulislere başlayan isimler arasında yer alıyor.

CHP'de işler biraz karışık gibi görünüyor. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, seçim çalışmalarına erken başlayarak partinsin Büyükşehir adayı olmak istiyor. İşte çarşı bu nokta da karışacak. Ankara'dan öğrendiğim kadarıyla CHP Çukurova'da ön seçim yapmayarak atama ile başkan adayını belirleyecek. CHP'den Çukurova adayı olmak isteyen isimler zaten net gibi. Bu isimlerin arasında ilk sırayı Burhanettin Bulut alıyor. Bulut'un şimdiki genel merkezdeki görevi malum. Bu ona ne kadar artı puan kazandırır zamanla göreceğiz. CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen de her ne kadar dillendirmese de Çukurova Belediye Başkanı olmak istiyor. İş adamı Edip Gedik'te bu göreve talip. Bu isimler arasında hafiften bir rekabet başladı ve zamanla bu rekabet tamamen kızışacak. Bu arada son zamanlarda CHP Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer'in de kulislerde ismi dillendiriliyor. Seyhan'da ise mevcut başkan Zeydan Karalar şanslı görülüyor ama Milletvekili İbrahim Özdiş, partisinin Seyhan adayı olmak için mücadele veriyor. İl Başkanı Ayhan Barut'ta aday olmak isteyen isimler arasında. Şunu da belirtmekte fayda var Zeydan Karalar belli etmese de bana göre onunda gönlünden hafiften Büyükşehir geçiyor.

Gelelim MHP'ye...

İşte gonk sesleri bu partide çalacak. MHP kurultay sürecini başlattı ve MHP hiç umulmadık şekilde karışacak. Çünkü MHP'de kurultay süreci hızlandıkça parti içi temizliklerde artacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kurultay sürecinde Adana ile özel ilgileneceği söyleniyor çünkü Adana'yı birebir tanıyor. Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü hakkında ne düşünüyor bunu da kurultay sürecinde yaşanacak olan gelişmelerde göreceğiz. Tabi ki, Seyhan ve Çukurova'ya aday olmak isteyenler olacaktır. Ama MHP'de her ne kadar parti yoklaması yapılsa da son sözü yine genel başkan söyleyecek. MHP'de hiç ummadığınız bir yer karışacak. Sarıçam'a adaylık için çok başvuru olacak. Zaten şimdiden bazı isimler kendilerini kamuoyunda tartıştırıyorlar.

Anlayacağınız erken seçim kararı alınırsa adayların hepsi çok iyi matematik çalışarak hesap yapmaları gerekiyor...

 


Haberin Yazarı   :   Serden Çevik       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   İncirlik karartıldı Türkiye karanlıktan kurtuldu

Haber Tarihi : 13.10.2016         Bu Haber 1289 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter