"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

Kara Gün

Tamer Gözüdeli


Yüzlerce emekçi kardeşimizi kaybettiğimiz Soma faciası şüphesiz tarihimize kara gün olarak geçti maalesef. Üzgünüz, canımız yanıyor. Ulus olarak, millet olarak yastayız. Hayatımda yaşadığım en derin acılardan birisine tanıklık ettim. Sadece ben değil, milyonlar yaşadı bu duyguyu, çok uzun bir süre boyunca da yaşayacağız.

Kaderci bir toplumuz. Bazen bu kaderciliği abartıyoruz da. Kendi adıma söylüyorum kadere ben de inanırım. Ama iş kazalarının bir kader olduğuna asla inanmadım, inanmamaya da devam edeceğim. Küçük çaplı bir araştırma yaptım. Dünyada iş kazalarında hayatını kaybeden işçi sıralamasında çok üst sıralardayız ne yazık ki. Umarım son yaşadığımız facia bizim içim milat olur ve insan hayatının paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek önlemlerimizi daha ciddi alırız.

Hayatımız bir zincir aslında ve her şey birbirinin halkası gibi. Hani çok klasik bir laf var ya hepimizin sıklıkla kullandığı: "Eğitim şart!" Maalesef birçok konuda olduğu gibi yaşadığımız bu tip facialarda da eğitim ve bilinç sorunu yaşıyoruz. Çünkü birçok alanda insanların sadece kas gücünün yeterli olacağına inanıyoruz. Daha sonrasında ise hiç istemediğimiz, arzulamadığımız acı sonuçlar yaşıyoruz. Sonunda da ahlar vahlarla yüreklerimiz dağlanıyor. Bir dolu insan gibi ben de umarım ki bu facia daha bilge bir toplum olma yolunda siyasetçisinden iş verenine, işçisine kadar bir başlangıç olur. Acılarımızı yaşarken başka acılar yaşamamak için Soma'da kaybettiğimiz emek şehitleri için kendi adıma ve 5 Ocak ailesi adına Allah'tan rahmet diliyorum. Başta aileleri olmak üzere tüm ülkemizin başı sağ olsun.

Son söz, iş kazaları kader değildir.Haberin Yazarı   :   Tamer Gözüdeli       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   Şehrin öteki yakası sarıçam

Haber Tarihi : 19.05.2014         Bu Haber 2578 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter