"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

Mesele Adana ise!..

Umut Yüzer

 

Ağaların kentidir Adana(!)

Cüzdanı da kabarıktır, yüreğindeki insanlıkta!

Tarımın başkenti, sanayinin en önde gidenidir Adana!

 

Şeklinde düşünülse de aslında Adana'nın 1950'li yıllara da başlayan tarıma ve sanayiye dayalı büyümesi 1990'lı yıllarda önce durağana ardından ise gerilemeye başlamıştır. Sanayideki teşvik politikaların Adana'nın aleyhinde olmasının ana nedeninin de Adana'nın zengin bir kent algısından kaynaklandığı kanaatindeyim. Peki, bunun böyle olmadığı Adana'nın artık eski zenginliğinin kalmadığı ve işsizlikte ilk sırada olduğu hükümet yetkililerine daha iyi anlatılamaz mıydı? Elbette anlatılırdı ama üzülerek söylüyorum birkaç kez lobi adına girişim oldu ise de lobi eksikliğini bir türlü yenemedik!

Yıllarca kent yöneticilerinin(en alttan en üste kadar) birbirleri ile kavgasından ortak paydada bir türlü buluşamadık. Belediye başkanın bürokratla, bürokratın milletvekiliyle, milletvekilinin meclis üyesiyle kavgalarından lobi faaliyetlerine fırsat bulamadık. Kazananı olmayan ama kaybedenin hep Adana olduğu bu kavgalar şehrimizi yıllarca hep geri götürdü. Kavgaların baş aktörleri ise hep geri planda kaldı. Sanki hiçbir şey olmamış gibi davrandı!..

30 Mart yerel seçimlerinin ardından ise Adana'da ayrı bir atmosfer oluştu. Adanalı, kentini MHP'li, CHP'li ve Ak Parti'li belediye başkanlarına teslim etti. Birbirinden farklı görüşteki siyasi oluşumlar şehrin yönetiminde söz sahibi olmayı başardı. "Adana, geçmişte yaşanan kavgaları daha çok arar" denirken belediye başkanları arasında muhteşem bir uyum yakalandı. Adana'nın menfaatleri doğrultusunda çalışmalar hız kazandı. 'Sen yaptın, ben yaptım' dan çok 'Adana için birlikte yapalım' söylemi hakim oldu. Seyhan Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi ortaklığında yapılan elektronik katlı otopark bunun en güzel örneği.

Sadece belediyeler arası değil merkezi hükümet ile yapılaması gereken projelerde hız kazandı. CHP'li Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı ile Barbaros Mahallesi ve Bey Mahallesi'nin bir kısmında yapılacak kentsel dönüşüm ile ilgili mutabakatı ve Sayın Sarı'nın bu projenin onaylanmasındaki gayreti takdire şayandır. Bu projenin onaylanmasında yine Ak Parti'li yöneticilerin önemli girişimleri ile kaybeden değil kazanan bir Adana tablosu ortaya çıktı.

Demem o ki; küçük bazı hamleler, siyasi ayrım gözetmemek,  Adana için hayati önem taşıyan projelerin gerçekleşmesini hızlandırıyor. Buda Adana'nın kazanmasını sağlıyor.

5 Ocak Gazetesi'nin geleneksel kahvaltı sofralarının bu haftaki konuğu Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş oldu. Çok samimi bir ortamda geçen toplantımızda Adana'ya dair önemli gelişmeleri konuştuk. Daha kendisine hoş geldin ziyareti yapanlara iade-i ziyaret dahi yapamadan hainlerin darbe girişimi ile karşılaştı. Şunu ifade etmek isterim ki; Sayın Demirtaş'ın darbe girişimi sırasındaki vatanı koruma gayreti beni son derece etkiledi. Ve kendisini dinledikten sonra milletimizin ne kadar büyük bir tehlikeyi atlattığını daha iyi anladım.

Artık ülkemizin normalleşme sürecine biran önce girmesi gerekli ve bu süreçte yine Sayın Vali Mahmut Demirtaş'a önemli görevler düşecektir. Ancak Adana'nın normalleşmeye daha çok ihtiyacı var. Çünkü Adana'nın kaybettiği ve kazanması gereken çok yıllar var.

Kaybedilen yılların geri kazanılması için öncelikle bir lobi çalışmasının yapılması gerekli. Bu lobi çalışmalarında en önemli görev önce Sayın Vali Demirtaş'a düşmektedir. Zira Adana'nın birlikteliğinin sağlanması için bir ağabeye ihtiyaç var ve ağabey olacak tek isim Vali Mahmut Demirtaş'tır.

Sabah kahvaltısında kedisine bu soruyu yönelttim "Adana için ağabey olur musunuz?" diye sordum. Sayın Valinin cevabı açık ve netti. Vali Demirtaş,  "Adına ağabeylik mi dersiniz başka bir şey mi dersiniz bilmem ama Adana için yapılması gereken her şeyi yapmaya hazırım"  ifadelerini kullandı. Ben sayın Valimin bu söylediklerini yapacağından son derece eminim. Bizim Adana'yı tekrar kalkındırmaya ihtiyacımız var. Biz Türkiye sanayisinin bel kemiği, tarımın başkenti 4'ncü büyük il idik. Bugün ne tarımda ne de sanayide ilerleme sağlayamıyoruz. Koca koca fabrikalar kapanmış, küçük işletmelerle işsizlik sorununu çözmeye çalışıyoruz.  Nüfus yoğunluğu sıralamasında sanırım 6'lığa kadar geriledik tabi ki şimdilik!

 

Eğer ki LOBİ çalışmalar yapılır ve Adana'nın durumu yukarılara daha iyi anlatılabilir ise Adana'nın önünün açık olacağı ve kaybedilen yılların tekrar kazanılıp telafisinin yapılacağına eminim. Unutulmamalıdır ki birlikten kuvvet doğar. 2010 yılın Şubat ayında çok sevdiğim Sayın Vali İlhan Atış'ın öncülüğünde İstanbul'daki EMİT fuarına katıldık. Adana'nın belediye başkanları ve STK'ları ve önde gelenleri ile bu fuara resmen çıkarma yaptık. O yıl fuara damgasını vuran bu birliktelik oldu ve tüm ülkede konuşuldu.  Şimdi bu birlikteliği sağlayacak, bizlere ağabeylik edecek kişi Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş'tır. Ben kendisine güveniyorum. Zira Adana ile ilgili konuşmalarımızda gözlerinin içine baktığımda gözlerinin parladığını fark ettim. Şehrimiz için umut doluydu. İnşallah bu umutlar gerçek olacak ve Adana eski günlerine dönecektir. Son bir not; Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik'in Adanalı olması ise bizim için ayrı bir şans olacak ve Sayın Çelik Adana için gereğini yapacaktır.

 


Haberin Yazarı   :   Umut Yüzer       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   Mesut Eray

Haber Tarihi : 22.08.2016         Bu Haber 2572 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter