"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

Ölüme Beş Kala

Tamer Gözüdeli


Geçtiğimiz cumartesi günü akşam saatlerinde Atatürk Parkı'ndan Ziyapaşa'ya doğru yürürken yaşları 13 ile 16 arası bir grup gencin daha doğrusu çocuğun kavga ettiğini gördüm. Hemen yolumun üzerinde olan bu durumda birçok insan "Yürü git işine, sana ne bundan" diye düşünecek olsa da ben öyle bir gelenekten gelmediğim için olaya müdahale etme gereği duydum, öyle de yaptım.

                Ayakta durmaktan zorlanırken birbirine fütursuzca vuran çocukları "Oğlum durun, kendinize gelin, yapmayın" gibi cümlelerle ayırmaya çalıştım. Bir nebze başarılı olduysam da arbede devam ediyordu. Ben de onları ayırmaya çalışmaya devam ediyordum. Bu el kadar çocukları ayırmak hiç de kolay değildi çünkü hepsi uyuşturucu almıştı. Öyle ki neden kavga ettiklerini dahi bilmediklerine eminim. İçlerinden biri dönüp kendi üslubuyla "Dayı karışma sen, başına iş alma," diye beni uyardı. Çok üzüldüm, çok canım yandı. Beni üzen o çocuğun sözü değil o çocuğun haliydi. Üstelik o yalnızca bir simge, onun durumunda olan on binlerce çocuğumuz, gencimiz var.

                Bu işin şöyle de bir trajikomik yanı var ki aynı parkta demokratik şekilde bir olayı protesto eden çocuklar polis tarafından toplanıp götürülürken uyuşturucu alıp deyim yerindeyse birbirine giren gençlere müdahale edilmiyor. Yani bundan şunu mu anlamalıyız? Gençler uyuşturucu kullansın, Kurtlar Vadisi tadında vursun, kırsın ama düşünmesinler. Elbet, hiçbir kurumun, kişinin ya da anne babanın bunu istediğine ya da isteyebileceğine ihtimal dahi vermek istemem.

                O halde buradan tüm ilgililere sesleniyorum. Adlarını tek tek sıralamama gerek yok, onlar kendilerini çok iyi biliyorlardır. Bu ölüm tuzağındaki çocuklara akılcı, çağdaş, caydırıcı, radikal, kültürel müdahalelerde bulunulmalıdır. Bana göre geç kalınmış bir durum ancak "Zararın neresinden dönsek kârdır" diyerek daha fazla geç kalınmamalıdır. Unutmayalım ki bizlerin görevi sadece çocukların dünyaya gelmesine vesile olmak değil, onların nasıl bireyler olacaklarına da yön vermektir.Haberin Yazarı   :   Tamer Gözüdeli       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   Oğlum gözaltında

Haber Tarihi : 18.06.2014         Bu Haber 2175 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter