"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

REFERANDUM TERÖR GÖLGESİNDE Mİ?

Alper Tansel

 

Yeni Anayasa çalışmaları bir hayli gürültü kopararak sona erdi ama, tartışmalar henüz sona ermedi.Şüphesiz ki gittikçe alevlenen bu tartışmalar, giderek dozunu artıyor...!!! Bu gidişle de hız kesmeden devam edecek gibi.Taaki referandum oylaması sona erip, halk kararını verinceye kadar...Öyle ya, madem ki ''Hakimiyet, Kayıtsız Şartsız Milletin'' ve siz ülke olarak, ülke halkının hakemliğine başvuruyorsunuz,  o halde halkın kararına saygı duyacaksınız. Sandıktan çıkan sonuca da rıza göstereceksiniz.Demokrasinin namusu, fazileti nedir? Hür iradesiyle,Halkın vereceği karardır, sandıktır ve sandıktan çıkan sonuca razı olmaktır.Ancak, üzülerek ifade edeyim ki; referandum kampanyası çok sert başladı. Daha şimdiden 'Evet' ve 'Hayır' tarafı olanlar,birbirine saldırmaya, yüklenmeye başladı. Akıl almaz derece de sert geçeceği anlaşılan bu kampanya,birçok değerlerimize zarar verecek nitelikte gözüküyor.Zaman geçip, süre kısaldıkça bu sertliğin dozunu artıracağı endişesini taşımaktayım.Elbette ki ister seçim kampanyası olsun, isterse referandum kampanyası olsun, taraflar kazanmak için çaba göstereceklerdir. Lâkin, bunun dozunu kaçırmamak gerekir.

Birbirini kuyuya gömercesine, her yolu mübah sayarak bütün gücüyle acımasızca kampanya yapmak, kazandırdığı kadar kaybettirir de.Sonuçta bu ülke bizim. Normal akıl ortamında hiç kimse ülkesinin kötü olmasını, kötü yönetilmesini istemez tabii ki.Ülkeye hizmet, ülkeye faydalı olmak, bu ülkede yaşayan her vatandaşın boynunun borcudur.Kendimizden çok, gelecek nesilleri düşünmeliyiz.Ülkemizin dünyadaki algısını, konumunu ve prestijini düşünmeliyiz.Cumhuriyetimize ve Demokrasimize bağlılığımızın vakarı, sorumluluğu ve bilinci içinde davranmalıyız.Neticede, vatandaşa kendisini iyi anlatan, vatandaşı ikna eden, mutlu sona ulaşacaktır.Bunu yaparken devirip dökmeden, kaliteyi ve çıtayı, seviyeyi düşürmeden mücadele edilmelidir.Bu noktada politikacılara büyük görev düşmektedir.Her türlü kamplaşmadan uzak durmalılar.Yarın referandum sonuçlandığında yine yüz yüze bakacaklar.Her türlü 'Makyavelist' düşünceden uzak, ülkenin âlî menfaatlerini düşünerek hareket etmeliler.Bilindiği üzere, 'Makyavelizm':İtalyan düşünür ve politikacı(1469-1527)Niccolò Machiavelli'nin düşünceleri üzerine kurulu bir yaklaşımdır.Devlet yönetimi ile ilgili düşüncelerinin temelini,'PRENS' adlı kitabında açıklamıştır. Devleti yöneten prensin duygularına kapılmadan ve acıma duygularını bir kenara bırakarak devleti yönetmesi gerektiğini belirtmiştir. Gerektiğinde bir insanın devlet tarafından öldürülmesinin çok daha fazla insanın yaşamasını sağlayacağını belirterek, prense öğütler vermektedir. Temelinde bu görüşlere paralel olarak başka bir bakış açısı da "Amaca ulaşmak için her türlü araca başvurmanın uygun olduğu" savıdır. Hatta halk arasında; ''Bırakınız geçsinler, bırakınız yapsınlar'' şeklinde de ifade edilir.Elbette ki bütün bunlar, kampanyaların ne kadar çirkinleşebileceği meselesi olmaktan çok, terörün nemalanma çabalarına yarayabilir. 1984'den bu tarafa ülkemize sürekli zarar veren terör, ''Kurt bulanık havayı sever'' misali bu sertlikten, bu kamplaşmadan ve değerlerimizin erozyona uğramasından nemalanmak ister. Terörün arayıp ta bulamayacağı bir ortam yaratılmasına meydan vermemeliyiz.Terörün temel amacı: toplumu bölmek, insanları birbirine düşürüp kırdırmak, kaos ve kargaşa çıkarmak, umutsuzluk pompalamak, yıldırmak, sindirmek, hür iradesine ipotek koymak değil mi? Gelin, terörün iştahını kabartmayın. Onun kan ve gözyaşı olan ekmeğine yağ sürmeyin. Fitneye, ayrışmaya, çıkarlarına kullanacakları kutuplaşmalara, istismar edilebilecek hoşnutsuzluklara,ekilecek kin ve tohumlara imkân vermeyin.Bakın, bu ülkenin bağrından çıkan ünlü şair Nazım Hikmet, ''Bu Memleket Bizim'' adlı şiiriyle nasıl sahip çıkıyor memlekete:

 

BU MEMLEKET BİZİM

 

 

Bu Memleket Bizim...
Dört nala gelip uzak Asya'dan,
Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan,
Bu memleket bizim...

Bilekler kan içinde,
Dişler kenetli,
Ayaklar çıplak,
Ve ipek bir halıya benzeyen toprak,
Bu cehennem, bu cennet bizim...

Kapansın el kapıları,
Bir daha açılmasın,
Yok edin insanın insana kulluğunu,
Bu davet bizim...

Yaşamak, bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine
Bu hasret bizim...

 

Evet bu memleket bizim, hem de ezelden ebede bizim.

Bu güzel memleketimize yaraşır bir kampanya sürdürelim.

Bakın buna da güzel bir örnek verelim;

Bir efsaneden ders alalım...

 

Efsaneye göre Hint İmparatoru danışmanlarına, çocuklarının savaşta iyi düşünen başarılı birer general olmaları için bir yol bulmaları talimatını vermiş ve bu talimat üzerine imparatorun danışmanlarından HerssabbinDahire adlı bir Hint düşünürü, satranç oyununu bulmuştur.

Daha sonra Hint İmparatoru, bir satranç takımını, yanında bir mektup ile birlikte, hediye olarak Pers İmparatoruna göndermiş. Mektubunda oyunla ilgili hiç bir açıklama yapmamış, sadece:

Pers İmparatoru'na:

 

"Kim daha çok düşünüyor,
kim daha iyi biliyor,
kim daha çok ileriyi görüyorsa o kazanır.
İŞTE HAYAT BUDUR..."

diye yazmış.

Pers İmparatoru bu mesajı dönemin en alim veziri olan Buzur Mehir ile paylaşmış ve ondan önce oyunu çözmesini, sonra da karşılık olarak Hint İmparatoru'na hediye edilmek üzere başka bir oyun icat etmesini istemiş.Buzur Mehir kendisi tarafından 1400 yıl önce tasarlanan tavla oyununu icat etmiş...!!!Buzur Mehir'in bulduğu oyunu çok beğenen Pers İmparatoru, Hint İmparatoru'nun hediyesine karşılık olarak bir tavla takımı göndermiş. Hediyesine iliştirdiği mektupta ise şöyle yazıyormuş:

Hint İmparatoru'na:
"Evet,
Kim daha çok düşünüyor,
kim daha iyi biliyor,
kim daha çok ileriyi görüyorsa o kazanır.
ama şansı da unutmamak gerekir.
İŞTE HAYAT BUDUR..."

 

 

SON SÖZ:'' KİM DAHA ÇOK DÜŞÜNÜYOR,KİM DAHA İYİ BİLİYOR,

KİM DAHA ÇOK İLERİYİ GÖRÜYORSA O KAZANSIN...''

 


Haberin Yazarı   :   Alper Tansel       Eposta Adresi   :  alper.tansel@5ocaknews.com

Yazarın Önceki Yazısı  :   TARIMDA YOKSULLAŞIYOR MUYUZ ?

Haber Tarihi : 31.01.2017         Bu Haber 0 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter