"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

SİHİRLİ DEĞNEK

Murat Yonat

 

Adana'nın üzerinde uçuyorum. Yıldızlı külahım. Elimde sihirli değnek.

Fakat o da ne ?

Trafik Arapsaçı, Karmaşık.

Tak! diye fırlatsam asamı, Şehirde karmaşa kalmasa.

Oradan geçiyorum Menderes Bulvarı'na, havadan görüntü karmakarışık fırlatsam asamı mükemmel olacak fırlatıyorum ve Türkiye'de eşi benzeri olmayan güzellik ortaya çıkıyor.

Rotamı bu kez Seyhan Nehri'nin üzerine çeviriyorum. Her zaman imrendiğimiz Venedik'teki gondol sefası ne güzel olur bu nehirde. Asamı bu kez Seyhan Nehri'mizin çehresini değiştirmek için fırlatıyorum aman Allah'ım bu ne güzellik adeta Adana'nın çehresi değişti. İnsanlar Seyhan Nehri'nin güzelliğini görebilmek için akın ediyor.

Seyhan Nehri'nin üzerinden Tepebağ'ın üzerinde buluyorum kendimi, Adana'mızın en eski tarihi mekanlarından birtanesi. Hemen aklımdan geçiyor,Tepebağ bölgesi içerisinde tarihi dokular korunarak turizme yönelik sokaklar olsa,bu tarihi evler değerlendirilip bir Safranbolu, Amasya Evleri ve Sultanahmet Turizm bölgesi gibi pansiyonlar turistik konaklama otelleri. Butik oteller, Adana kültüründe var olan el sanatları potansiyelinin işleneceği somut ve soyut atölyeler, Adana yemeklerinin sunulduğu restoran ve kafeler. Adana kebabı, şalgamı, bicibicisi, şırdanı, mumbarı,içli köftesi vs. Asamı bu defa Tepebağ için fırlatıyorum ve yola devam ediyorum.

Adana'nın Güneyi üzerindeyim şu anda, aman Allah'ım çarpık kentleşme, dar sokaklar ,çıkmaz sokaklar, birbirine girmiş evler...

İlk aklıma gelen Seyhan kurtulmadan, Adana kurtulmaz. Seyhan'ı sil baştan inşa etmek lazım. Seyhan'a kentsel dönüşüm lazım, bulvar lazım, sosyal donatılar lazım sil baştan yenilemek lazım. Ne de olsa elimde sihirli asam var fırlatıyorum sihirli asamı Seyhan'ın üzerine vay be ne güzel oldu.

Güneye doğru yol alıyorum Karataş sahilindeyim. Deniz, kum, güneş, huzur. Havası süper, püfür püfür esiyor. Balık ekmek bir de duble, efsanedir Karataş'da.

Türkiye'de eşi benzeri olmayan sahil şeridi var. Burası turizm cenneti olur hem de yılın on iki ayı, o zaman asamı Karataş için fırlatıyorum ve Adana Dünya şehri oldu.

Sonra birden yandım..

 Rüyaymış Meğer..!

Çok sevdiğim şarkıdır. RÜYALAR GERÇEK OLSA

 


Haberin Yazarı   :   Murat Yonat       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   Bir Kurban Bayramı daha idrak ediyoruz

Haber Tarihi : 04.11.2016         Bu Haber 781 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter