"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

Tuvaletten mesele ‘önemli’

Murat Yonat

 

Belki fark etmişsinizdir, belki fark etmemişsinizdir ama Adana merkezde tuvalet olmamasının son derece yanlış olduğunu söyleyebilirim. Bizde anlamı malum gerçi ama yine de hatırlatayım; bahsedeceğim tuvalet o bildiğimiz tuvalet. Yani hela, yüz numara, kenef , ayak yolu, WC, abdesthane gibi birçok farklı isimle andığımız mekan...

Evet bu yazı biraz tuhaf bir konu oldu ama hayatın gerçeği.

Adana'da Şehir Merkezine gittiğimizde, özellikle kadınlarımız, çocuklarımız,hatta bizler, eğer tuvalet ihtiyacı gelirse vay halimize. Muhtemelen bu yazıyı okuyanlar bana hak verecekler. Hatta başlarına geldiyse böyle bir olay, helal olsun doğru söylüyor diyeceklerdir. Bu köşeyi yazmamda vesile olan kişi ise bir vatandaş Musa Özkan.

Çarşamba günleri Koza TV'de "Derdini Söyle" Programı yapıyoruz. Adı üstünde "Derdini Söyle" vatandaş da derdini anlatıyor elbette. Adana'da dertli vatandaş çok ama bu konu benim dikkatimi çektiği için yazmak istedim. Çünkü yaşadığımız hayatın gerçekleri bunlar. Gerçek, gecikmeyi sevmez. . .

BURADAN YETKİLİLERE ÇAĞRIDA BULUNUYORUM!..

Adana'nın kent merkezindesiniz, vatandaşlar tuvalet ihtiyaçları olduğunda ne yapacak? Nereye gidecek, tuvalet ihtiyacını nerede giderecek?

Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekir. Adana merkezde gezip tozması güzel de olmadık zamanlarda gelen tuvalet ihtiyacı için bir çözüm bulmak da önemli bir konu haliyle.

Kimilerine göre "basit bir tuvalet" ama konu ciddi bir kamu ihtiyacı... Engelliler var, yaşlılar, kadınlar var, çocuklar var sağlık sorunları bulunanlar var, var da var...

Bu tür sorunları Avrupa ülkeleri aşmış durumda. Mesela bir yazı da okumuştum Paris'in neredeyse her köşesinde Paris Belediyesi tarafından yerleştirilmiş halk tuvaletleri mevcutmuş. Bu tuvalet kabinleri ise şehrin 400 farklı noktasında varmış ve hepsi ücretsizmiş. Elbette biz Paris değiliz, ama bizde de ihtiyacı giderecek kadar olsun yeter.

BELEDİYELER HAREKETE GEÇMELİ...

Ben buradan öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü öncülüğünde, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar,Çukurova Belediye Başkanı, Soner Çetin,Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan,Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ... Bu saydığım İlçe Belediye Başkanlarının İlçelerinde yaşayan vatandaşlar Adana'nın kent merkezine geliyorlar. Demek ki bu tuvalet sorunu hepimizin sorunu çözmekte hepimize düşer. Kent Merkezinin bir kaç ana arterine güzel modern yaşlıların,kadınların,çocukların,engellilerin kullanabileceği hatta yan tarafına kadınlarımıza çocuk emzirme odası da yapılabilir.

Yetkililerden vatandaş adına bekliyoruz... İnsanın yalnızca gerçeğin ne olduğunu bilmesi yeterli değildir; doğruyu istemesi ve yapması gereklidir.

HOŞÇAKALIN

 


Haberin Yazarı   :   Murat Yonat       Eposta Adresi   :  

Yazarın Önceki Yazısı  :   Gülümsün Adalı bir başarının altına imzasını attı

Haber Tarihi : 18.12.2016         Bu Haber 1314 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter