"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

“Herkesin yüreğinde Adana sevdası olmalı”

 

TÜMSİAD Adana Şube Başkanı Yakup Kutluca, Adana'nın tekrar ihtişamlı günlerine dönmesinin hiçte zor olmadığını söyledi. Kutluca, "Önemli olan birlik ve beraberlik eğer bu kente sorumluluğu olduğunu hisseden herkes üzerine düşeni yaparsa Adana kalkınır, herkesin yüreğinde Adana sevdası olması lazım" dedi.

Geçtiğimiz hafta yapılan Olağan Genel Kurul ile güven tazeleyerek yeniden Başkan seçilen TÜSİAD Adana Şube Başkanı Yakup Kutluca, 5 Ocak Haber Merkezi'nin sorularını yanıtladı.

 

Olağan Genel Kurul da güven tazeleyerek yeniden Başkan seçildiniz neler söylemek istersiniz?

Öncelikle Adana basınına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, her zaman bizlerin yanında yer aldılar. Genel İstişare Kurulu öncesi genel kurulumuzu yaptık. Yönetim Kurulu arkadaşlarımızla birlikte Genel İstişare Kurulumuza katılacağız, bu bizler için iyi bir motivasyon olacağına inanıyorum. Yurt içinden ve yurt dışından dernek başkan ve yönetici arkadaşlarımız gelecek. GİK'in oldukça yararlı geçeceğine inanıyorum.

 

Yönetim kurulu üyelerine baktığımız da tanınmış isimler görüyoruz neler söylemek istersiniz?

Yeni yönetimi belirlerken genç isimlere yer verdik. Hem Adana adına, hem de ülke adına güzel fikirleri, projeleri olan, Adana sevdalısı olan çok güzel bir ekip oluşturduk. İnşallah bu ekip arkadaşlarımızla birlikte güzel işlere hep birlikte imza atacağız.

 

TÜMSİAD olarak hedefleriniz nelerdir?

 

Adana'nın geçmişine baktığımızda saat 15.00 surlarından kent trafiğine çıkamazdınız, bunun sebebi servisler olurdu. Adana'da sanayiyi ayağa kaldıracağız demek mümkün değil gibi, ama bunun yanı sıra Adana'da yapılması gereken Turizmi şahlandırmak, geçtiğimiz dönem yaptığı bir açıklamada kentin büyüklerine seslenerek 2017 yılının Turizm yılı ilan edilmesini istemiştik. TÜMSİAD olarak bu yönde çalışmalar yapacağız. Bacasız sanayi dediğimiz turizmi canlandırmamız lazım. Bunun yanı sıra Türkiye genelinde en fazla mevduatı yani yastık altındaki para Adana'da. Bunun adına ne dersek diyelim neden bu paralar yatırıma yönlendirilmiyor. Bunu iyi irdelemek gerekir. Bakın bir Kayseri örneği var karşımızda adamlar gölet yapmışlar, su oyunları yapıyorlar, Adana'dan gidenler var. Bizim Seyhan ve Ceyhan nehrimiz var. Eskiden bir tabir vardı Kızıl Irmak akar, Türk bakar diye, Seyhan, Ceyhan akıyor Adanalı bakıyor.

 

Türkiye yeni bir sürece giriyor, gündem Başkanlık sistemi TÜMSİAD'ın bu konudaki görüşleri nelerdir?

Başkanlık sistemi işleri kolaylaştıracağını düşünüyoruz. Ülkemizin gelişmesine katkı koyacağını düşünüyoruz. Geçmişe baktığımızda tüm siyasi liderler hep başkanlık sistemini istemişlerdi. Bugün ABD diyorsunuz süper güç  Başkanlık sistemi var. Diğer gelişmiş ülkelere baktığınız da Başkanlık sistemi var. Bir kanun çıkartılacak oluyor, kırk dereden su getiriliyor.

 

Sayın Başkan Suriye'deki iç savaştan kaçan ülkemizin bir çok ilinde yaşıyor, kendi işlerini yapıyorlar bu da kent ekonomisini önemli bir şekilde etkiliyor, en basit örneği ucuz işçilik neler söylemek istersiniz?

Evet, bu durum gerçekten de önemli. Kayıt dışı tutulan her Suriyeli kent ekonomisini etkiliyor. Ama devlet bunların kayıt altına alınması için çalışma başlattı. İşim gereği sanayideyim ucuz işçiliği artık Suriyeliler de istemeyecekler. Devlette bunun önüne geçecek. İşin ilginç tarafı Suriyelilerin bu durumu Türk çalışan için avantaj olmaya başladı neden işlerine daha çok sarılmaya başladılar. İş kaygısı oluştu. Türkiye de önemli ölçüde iş beğenmezlik var. Bunun yanı sıra Suriyelilerin, ülkemizde uzun zaman kalacaklarına da inanmıyorum çünkü doku tutmadı. Suriye deki iç savaşın sonlanmasıyla ülkelerine döneceklerdir.

 


Haber Tarihi : 31.01.2017         Bu Haber 0 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter