"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

Tunç Kılınç ile ‘SIFIR’da buluştuk

Sıra dışı bir röportaj, sıra dışı bir yazar Beş yıllık serüven sonunda ortaya çıkan kitabı:  SIFIR


Röportaj: Sefa SAYGIDEĞER

Bu röportaj sizi çok etkiler mi bilemiyorum ama eğer okuduktan sonra yazarın  "Sıfır" kitabını okumazsanız çok şey kaybedeceğinize eminim. Sıfır kitabının yazarı Tunç Kılınç ile 9. Çukurova Kitap Fuarı'nda kısa bir söyleşi yapma fırsatını yakaladık. Biz sorduk Kılıç, yanıtladı. İşte röportaj... -Tunç Kılıç kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

-Ben de bilmiyorum ki tanımaya çalışıyorum Tunç Kılınç kimdir diye. Hiç bitmeyen bir serüven zaten insanın kendini tanıması. Çünkü sürekli değişiyoruz. Öğrencilik yıllarımızdaki kendimizle işe girdiğimiz zaman kendiniz, baba olduğunuzda kendiniz daha sonra emekli olursanız kendiniz bunların hepsi çok değişken süreçler ama bu güne kadar ne yaptınız derseniz delinin biri diye tanımlıyorum kendimi.

-Nasıl başladınız yazmaya?

-On yıl kadar bir blok tutuyordum fikir atölyesi diye orası facebook, twitter gibi sosyal medya ağlarının henüz bu kadar kuvvete gelmediği sıralar. Ben burada fikir atölyesinde bir yazıyı yazmak için çok araştırıyorum, çok çalışıyorum böyle çok büyük keyifle ve ondan sonra  yayınlıyorum. Çok ciddi bir etkileşim oldu. İnsanlar çok okudular yorum yaptılar. Onlar yorum yaptıkça ben daha çok beslendim. Böyle olunca da gaza geldim. Ve daha çok yazmaya başladım. Dolayısıyla yazmam makaleler halinde de olsa fikir atölyesiyle başladı. Bu on yıllık bir serüven. Fakat bunun son iki üç yılında artık oldukça yavaşladım orada çünkü odağımı kitaba verdim. 

-Kitaba yolculuğunuz ne zaman başladı?

-Beş yıllık bir serüveni var kitabın. Esasında piyasaya çıkmış ilk kitabım ama bunu yazana kadar iki tane kitabım çöpe gitti. İçime sinmedi çünkü.

-Kitabınız çıktığında ilk tepkiler nasıldı?

-Adı sanı bilinen bir adam da değilim ben böyle bir adamın ilk kitabı. 3 aylık kitap  ve çok olağanüstü tepkiler aldım kitapla ilgili.  sıfırkitap.com'un  'siz ne dediniz' bölümünde bütün yorumları okuyabilirsiniz.  Orada gönlümüzü okşayan bir çok yorumla karşılaştık.

 -Kitabınız içinde okuyucular neler bulacak?

- Kahramanımızın adı Ali. Bir gerçek dünya ile başlıyor roman. Fakat daha sonra Ali fantastik bir dünyaya gidiyor.o fantastik dünyada herkesin kendisi ile barışık olduğu paranın olmadığı gürültünün kavganın savaşın olmadığı, bir annenin kendi evladına duyduğu şevkat gibi herkes birbirine şevkat duyuyor.sevgi odaklı. Dolayısıyla herkes birbiriyle barışık. Hatalarıyla bir bütün olduğu bir dünya burası. Ali o dünyada bütün ünlülerle karşılaşıyor. Onlarla çeşitli şeyler yaşıyor, çeşitli sohbetler yapıyor. Ondan sonra o fantastik dünyadan çıkar gibi oluyor ama Ali dönmek istemiyor gerçek dünyaya. Daha fazlasını anlatmayayım kitaptan okuyabilirler merak edenler.

Kitabın içerisinde öyle gerçekler var ki provokatif, sarsıcı ister istemez kendinizi Ali'nin yerine koyuyorsunuz. Bir ömre birden çok hayat sığar esasında. Böyle gelmiş böyle gider değil. Evet, böyle gelmiş ama siz bir şeyleri değiştirebilirsiniz. Böyle gelmiş ama böyle gitmez siz isterseniz. Ali'nin başına gelenleri okudukça kendinizden mutlaka bir şeyler bulacaksınız ve Ali'yi örnek alarak bir şeyleri değiştir mesajını alacak okurlar kitaptan.

-Okumaya dair düşüncelerinizi okurlarımızla paylaşır mısınız?

-Okumanın saati bence yok. Yeri ve zamanı tamamen kişiye ait. Ne saat ne mekan önemli değil, nerede keyif alıyorsa insan orada okumalı.  Bazı arkadaşlarım yatağa yattığında kitap okuyor, kimi yolda yürürken, kimi metroda kitap okuyor ama insanlarımızın çoğu kitap okumuyor. Dolayısıyla şunu söylemek lazım ki, çok okuyan bir millet değiliz maalesef. Çok fazla sayıda kitap üreten ama çok az kitap okuyan tuhaf bir ülkeyiz esasında.

-Kitabınız ilk haftalarda rekor kırdı denecek kadar çok satıldı neden olduğunu sorsak ne cevap verirsiniz?

-SIFIR adı sanı duyulmamış bir yazarın kitabı ve SIFIR satışa çıktığının ilk  dokuz haftası çok satanlar listesinde. Şimdi 3 ayın ilk dokuz haftası çok önemli bir süre. O yüzden şaşırıyor yayın sektörü ve diğer yazarlar. Demek ki bir şey var kitabın içerisinde. Hikâyenin fantastik bir dünyada geçmesine rağmen çok gerçek olduğunu söylüyorlar insanlar.

-SIFIR'dan sonraki kitap ne zaman?   

Bundan sonraki kitabın kurgusunu ufaktan çalışmaya başladım. Fakat daha tek bir kelime bile yazmadım henüz.  Bundan sonraki söyleşimizde çok enteresan olur herhalde, sizin böyle bir yanıtınız vardı dersiniz ikinci kitabı konuşuyorken sizinle inşallah. Dolayısıyla yine içinde fantastik ögeler olacak ama çok çarpıcı ve bu kitaptan farklı  olacak. Bunları söylemeliyim.  Yaşananlar çok farklı olacak kitabın içerisinde. Bundan sonraki kitabım SIFIR'ı tamamlayan nitelikte olur diye düşünüyorum ama yine de kesin konuşmamak lazım. Bu kitabı hazırlayana kadar iki kitap çöpe gitti. Yeni kitap için daha kaç kitap çöpe gidecek Allah bilir.

-Bu yıl tam dokuzuncusu gerçekleşen Çukurova Kitap Fuarı'nı nasıl buldunuz?  

Tahmin ettiğimden çok daha fazla ilgi var. İnsanlar sıcaklar,samimiler Adanalıların hepsi böyle zaten o yüzden çok severim ben Adanalıları. Gözlerinin içi gülüyor. Dolayısıyla o enerji çok güzel çok keyif aldım. Salon sanki yetmiyor artık yani buradaki salon kadar bir salon daha olsa eminim bu kadar daha kalabalık olur. Bu çok güzel bir şey. Emin olun ki çok keyif aldım Adanalıların okumayı bu kadar çok sevmesinden, yazarlarla tanışmak istemesinden. Zaten ben o yüzden kalkıp İstanbul'dan buraya geldim bu coşkuyu bu heyecanı yaşayabilmek adına ve hiç hayal kırıklığına uğramadım. Keşke gelmeseydim diyebilirsiniz bazı yerlere gittiğinizde. Adana'da asla böyle bir şey olmadı benim için. Müthiş keyif aldım. Çok güzel insanlar var. Adanalılara çok teşekkür ediyorum.

-Okurlara mesajınız var mı?


-sıfırkitap.com adresi kitabın bütün güncel bilgilerinin toplandığı  bir adres. Yani ben bir yere konuşmaya gidiyorsam yada bir yerlerde bir haber olduysam, bir yerlerde buluma gerçekleşecekse ve benzeri bir çok güncel bilginin hepsini burada bulabilirsiniz. SIFIR'ın facebook, instagram ve twitter sayfalarından da takip edebilirler okurlar. Lütfen okurlar kitabı okuduktan sonra düşüncelerini fikirlerini benimle sıfırkitap.com'da paylaşsınlar ve son olarak şunu diyorum; neyden keyif alıyorlarsa okumaya devam etsinler.Haber Tarihi : 20.01.2016         Bu Haber 2423 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter